Wyspy Chaosu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.



 
IndeksAktualnościGallerySzukajLatest imagesRejestracjaZaloguj

 

 Szlachta, Arystokracja

Go down 
3 posters
AutorWiadomość
Barlogg
Wyrocznia Wysp Chaosu
Wyrocznia Wysp Chaosu
Barlogg


Male Liczba postów : 1820
Age : 39
Skąd : The Land of the Dead
Praca/Hobby : Głębokie rozważania. O śmierci i takie tam :D
Registration date : 14/01/2008

Szlachta, Arystokracja Empty
PisanieTemat: Szlachta, Arystokracja   Szlachta, Arystokracja I_icon_minitimeNie Kwi 19 2009, 10:10

Jako że doszliśmy iż trzebaby to jakoś usystematyzować, oto (niedorobiony narazie) zbiór praw, jakimi szlachta i wyższe warstwy społeczne mogą się poszczycić w różnych rejonach świata wysp (wszystko zależy gdzie jest postać).

moim zdaniem wszędzie na wyspach obowiązuje co następuje (innymi słowy najważniejszy punkt):
- prawo do sygnetu rodowego i godła (zawsze i wszędzie jest respektowane)
- dostęp do towarów i usług (rzadko kto zadaje niedyskretne pytania szlachcicowi)
- brak kosztów z tytułu opłat celnych
- wieści o poczynaniach szlachty szybciej się rozchodzą. brać szlachecka nie może podkopywać własnej reputacji i autorytetu - czyli musi zachowywać się należycie w każdych warunkach
- podszywanie się pod szlachtę jest karane bardzo surowo - zazwyczaj śmiercią. wszędzie.
- tytuł szlachecki jest nadawany przez władcę jednej z Wielkich Wysp osobiście lub nabywany przez dziedziczenie (zazwyczaj z ojca na najstarszego syna) i przekazywany jest wraz z majątkiem
- około 4% populacji wysp to szlachta lub arystokracja, w tym tylko 0,4% z tytułu nadanego przez Władcę Wyspy w ciągu ostatnich 50 lat. Zazwyczaj tytuł jest dziedziczony.

i luźne prawa zależne od regionu:
- zabić chłopa lub niewolnika bezkarnie, choć w razie pociągnięcia do odpowiedzialności trzeba jego właścicielowi za niego zapłacić
- sądy szlacheckie są zazwyczaj na korzyść szlachty
- reguła gościnności - jest spora szansa że wysoko urodzony może się bez zapowiedzi zatrzymać na kilka dni na włościach innego (ale nie pod nieobecność gospodarza! :-D )
- szlachta płaci mniejsze podatki
- szlachcic stanowi niepodzielne prawo na swoich włościach
- prawo sprawowania wyższych urzędów
- nietykalność majątkowa bez nakazu sądowego

najpewniej sporo mi umknęło więc proszę o wsparcie projektu :-D
Powrót do góry Go down
Zirgin
Twórca Światów
Twórca Światów
Zirgin


Male Liczba postów : 1790
Age : 35
Skąd : Wasada-Marath's Island
Praca/Hobby : Rozmowy z Ziemią
Registration date : 14/01/2008

Szlachta, Arystokracja Empty
PisanieTemat: Re: Szlachta, Arystokracja   Szlachta, Arystokracja I_icon_minitimeNie Kwi 19 2009, 12:19

dla mnie to jest jak sito. Bo założyłeś że:
-istnieją jakieś sądy...
-istnieją władcy wysp...
-wyspa posiada szlachtę...

I rozumiem że słowo "wszędzie" odnosi się do wszystkich tych miejsc gdzie powyższe założenia są spełnione.

Dlaczego szlachta ma nie płacić cła jeżeli zajmuje się handlem i kupczeniem?
Powrót do góry Go down
Barlogg
Wyrocznia Wysp Chaosu
Wyrocznia Wysp Chaosu
Barlogg


Male Liczba postów : 1820
Age : 39
Skąd : The Land of the Dead
Praca/Hobby : Głębokie rozważania. O śmierci i takie tam :D
Registration date : 14/01/2008

Szlachta, Arystokracja Empty
PisanieTemat: Re: Szlachta, Arystokracja   Szlachta, Arystokracja I_icon_minitimeNie Kwi 19 2009, 12:27

założyłem że istnieją sądy. a powiedz mi że nie istnieje ktoś kto ocenia czy prawo zostało naruszone czy nie. ZAWSZE ktoś taki musi być w zorganizowanym społeczeństwie. to raz.

władca wyspy - osoba lub grupa osób odpowiedzialnych za zarządzanie wyspą. z tego co wiem każda nasza opisana wyspa jakiś taki organ ustawodawczy że tak powiem posiada.

wyspa posiada szlachtę - zawsze byli równi i równiejsi. ale to że wyspa nie posiada szlachty nie oznacza że jej nie respektuje (choć wtedy niechętnie pewnie). jest to kwestia polityki :-P

cło - wiesz dlaczego nie powinni płacić? bo są 'lespi' od zwykłych bogatych kupców. to wysoko urodzeni i.t.d. i.t.p.
osoby zamożne często wiązały się z polityką, co sprawia że takie rzeczy się zdarzają.
Powrót do góry Go down
Issir
The Force is with u young Padawan
The Force is with u young Padawan
Issir


Male Liczba postów : 1044
Age : 35
Skąd : The Great Dunpeal Empire
Praca/Hobby : Wianie,wycie tudzież pędzanie i po polach hulanie :)
Registration date : 14/01/2008

Szlachta, Arystokracja Empty
PisanieTemat: Re: Szlachta, Arystokracja   Szlachta, Arystokracja I_icon_minitimeNie Kwi 19 2009, 13:04

Balrogg już chyba wszystkie wątpliwości wyjaśnił i ja to popieram w całej rozciągłości. Nawet na tej twoja anarchistycznej Wasadzie wiedzą co to szlachta (chyba że są sto lat za murzynami i muszą respektować jakąś część z tych praw. Chodź bardzo niechętnie zapewne bo 80% cywilizowanego świata ma szlachte albo jakiś możnych ze szlachtą względnie równych. Co do cła. Na niektóirych wyspach pewnie płacą ale generalnie jeśli trzymać się jakichś realiów szlachta była zwolniona z opłat celnych.
Powrót do góry Go down
Barlogg
Wyrocznia Wysp Chaosu
Wyrocznia Wysp Chaosu
Barlogg


Male Liczba postów : 1820
Age : 39
Skąd : The Land of the Dead
Praca/Hobby : Głębokie rozważania. O śmierci i takie tam :D
Registration date : 14/01/2008

Szlachta, Arystokracja Empty
PisanieTemat: Re: Szlachta, Arystokracja   Szlachta, Arystokracja I_icon_minitimeNie Kwi 19 2009, 13:08

'wiedzą co to szlachta (chyba że są sto lat za murzynami i muszą respektować jakąś część z tych praw' - nawet muszyni mieli swojego wodza i szamana. i syna wodza. i to już szlachta :-D
Powrót do góry Go down
Zirgin
Twórca Światów
Twórca Światów
Zirgin


Male Liczba postów : 1790
Age : 35
Skąd : Wasada-Marath's Island
Praca/Hobby : Rozmowy z Ziemią
Registration date : 14/01/2008

Szlachta, Arystokracja Empty
PisanieTemat: Re: Szlachta, Arystokracja   Szlachta, Arystokracja I_icon_minitimeNie Kwi 19 2009, 15:24

taaa... jasne... i może myślicie, że na Wasadzie panów szlachtę nie będzie cło obowiązywać? Albo że będą traktowani jak szlachta na innych wyspach? Podszywanie się pod szlachtę nijak nie będzie tam karanę bo nikogo nie będzie obchodzić czy jesteś pan szlachcic czy pan kupiec.
Sądy szlacheckie... no cóż panowie powiem tak: sądy szlacheckie są dla szlachty i tylko szlachta bierze w nich udział. Czytać jak dla mnie zdanie bzdurne że jest brana strona szlachcica. Bo kto jeszcze mógł by brać udział w takim sądzie? Chłop? No to po ciągnąć go za koniem i po kłopocie. No i jeszcze zostali kupcy i mieszczanie których można brać pod uwagę, ale wtedy to już nie jest sąd szlachecki. Razz
Są miejsca średnio ucywilizowane, w których władze ma jakiś monarcha i nie roztrząsa spraw dla sprawiedliwości tylko dla swoich interesów.

I wątpię, aby królowie tak sobie zawsze całkowicie rezygnowali z nakładania podatków na szlachtę szczególnie z obcych ziem. To w Polsce była poroniona sytuacja gdzie król korzył się przed szlachtą. Jak dla mnie raczej po prostu na szlachtę są nałożone mniejsze podatki.
Powrót do góry Go down
Barlogg
Wyrocznia Wysp Chaosu
Wyrocznia Wysp Chaosu
Barlogg


Male Liczba postów : 1820
Age : 39
Skąd : The Land of the Dead
Praca/Hobby : Głębokie rozważania. O śmierci i takie tam :D
Registration date : 14/01/2008

Szlachta, Arystokracja Empty
PisanieTemat: Re: Szlachta, Arystokracja   Szlachta, Arystokracja I_icon_minitimeNie Kwi 19 2009, 15:37

no przeca to napisałem. ale cło także powinno być marginalne lub niewielkie.

a Wasada może mieć szlachtę w D@#@# ale wtedy i szlachta będzie mieć Wasadę w patrz_wyżej. nie wiem co gorsze :-D
Powrót do góry Go down
Issir
The Force is with u young Padawan
The Force is with u young Padawan
Issir


Male Liczba postów : 1044
Age : 35
Skąd : The Great Dunpeal Empire
Praca/Hobby : Wianie,wycie tudzież pędzanie i po polach hulanie :)
Registration date : 14/01/2008

Szlachta, Arystokracja Empty
PisanieTemat: Re: Szlachta, Arystokracja   Szlachta, Arystokracja I_icon_minitimeNie Kwi 19 2009, 19:57

Co do podatków to wszystko zależy na niektórych szlachta jest od nich zupełnie zwolniona, na niektórych są zmieniszone a na niektórych zależnie jak wysoko jest dany szlachic. Na niektórych nie są zwalniani a tylko myta i cła nie płacą. Wszystko zależy. Szlachta, arystokracja to również król cesarz i inne głowy koronowane jak dla mnie to wszystkie osoby szlachetnego stanu. Od co.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Szlachta, Arystokracja Empty
PisanieTemat: Re: Szlachta, Arystokracja   Szlachta, Arystokracja I_icon_minitime

Powrót do góry Go down
 
Szlachta, Arystokracja
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Wyspy Chaosu :: Uniwersum Wysp Chaosu :: Świat Atii :: Stare - do zrobienia-
Skocz do: